
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G06DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2869
2.869
25
0.24054
6.0135
100
0.15219
15.219
250
0.117496
29.374
500
0.100149
50.0745
1000
0.068096
68.096
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G06 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 1.07V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.5ns @ 5V, 50pF |