
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G06DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V SOT5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.27835
2.7835
25
0.25498
6.3745
100
0.189715
18.9715
250
0.171912
42.978
500
0.142272
71.136
1000
0.106704
106.704
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-553 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G06 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SOT-5 |
| Input Logic Level - High | 1.07V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.5ns @ 5V, 50pF |