
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G08DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.27645
2.7645
25
0.23142
5.7855
100
0.146585
14.6585
250
0.113164
28.291
500
0.096444
48.222
1000
0.065578
65.578
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | - |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4ns @ 5V, 50pF |