
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G08DCK3
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 1CH 2-INP SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.32585
3.2585
25
0.2983
7.4575
100
0.221825
22.1825
250
0.201058
50.2645
500
0.166383
83.1915
1000
0.124792
124.792
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF |