
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G14DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERT SCHMITT 1CH 1IN SC70
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.2337
2.337
25
0.1957
4.8925
100
0.12388
12.388
250
0.095646
23.9115
500
0.08151
40.755
1000
0.055423
55.423
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.39V ~ 1.87V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 1.16V ~ 3.33V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 2.5V, 50pF |