
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G27DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 1CH 3-INP SC70-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.28785
2.8785
25
0.26334
6.5835
100
0.195985
19.5985
250
0.17765
44.4125
500
0.147022
73.511
1000
0.110257
110.257
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G27 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.6ns @ 5V, 50pF |