SN74LVC1G32DBVRE4
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G32DBVRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT23-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series 74LVC
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Logic Type OR Gate
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Discontinued at Digi-Key
Number of Inputs 2
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Circuits 1
Base Product Number 74LVC1G32
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Supplier Device Package SOT-23-5
Input Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4ns @ 5V, 50pF