
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G38DPWR
Manufacturer:
Package:
5-X2SON (0.8x0.8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND OD 1CH 2-INP 5X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.33345
3.3345
25
0.31122
7.7805
100
0.248995
24.8995
250
0.231192
57.798
500
0.195624
97.812
1000
0.151164
151.164
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G38 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 5-X2SON (0.8x0.8) |
| Input Logic Level - High | 1.2V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.4ns @ 5V, 50pF |