
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1GU04DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 1CH 1-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.26885
2.6885
25
0.2356
5.89
100
0.152475
15.2475
250
0.126236
31.559
500
0.100985
50.4925
1000
0.077425
77.425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1GU04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.41V ~ 1.38V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 1.24V ~ 4.13V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.5ns @ 5V, 50pF |