
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC240ADWR
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.75525
7.5525
25
0.70984
17.746
100
0.579405
57.9405
250
0.538156
134.539
500
0.457995
228.9975
1000
0.366396
366.396
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |