SN74LVC240APWRG4
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC240APWRG4
Package:
20-TSSOP
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4937
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package Tape & Reel (TR)
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Number of Elements 2
Base Product Number 74LVC240
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Current - Output High, Low 24mA, 24mA