
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC244ADBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.4218
4.218
25
0.3933
9.8325
100
0.31464
31.464
250
0.292106
73.0265
500
0.24719
123.595
1000
0.191007
191.007
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |