
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC244ADGVR
Manufacturer:
Package:
20-TVSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.4636
4.636
25
0.43244
10.811
100
0.3458
34.58
250
0.3211
80.275
500
0.2717
135.85
1000
0.20995
209.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TVSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |