
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC244ARWPR
Manufacturer:
Package:
20-X1QFN (3.3x2.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20X1QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.76
7.6
25
0.71364
17.841
100
0.58235
58.235
250
0.54093
135.2325
500
0.46037
230.185
1000
0.368296
368.296
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-XFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-X1QFN (3.3x2.5) |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |