
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G00DCUR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5187
5.187
25
0.48412
12.103
100
0.38741
38.741
250
0.359746
89.9365
500
0.304418
152.209
1000
0.23523
235.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.07V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.3ns @ 5V, 50pF |