
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G02DCTR
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 2CH 2-INP SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.6555
6.555
25
0.6156
15.39
100
0.502455
50.2455
250
0.466678
116.6695
500
0.397176
198.588
1000
0.317737
317.737
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G02 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.4ns @ 5V, 50pF |