
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G06DSFR
Manufacturer:
Package:
6-SON (1x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER OD 2CH 2-INP 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.6783
6.783
25
0.63688
15.922
100
0.519935
51.9935
250
0.482942
120.7355
500
0.411008
205.504
1000
0.328804
328.804
2500
0.297977
744.9425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G06 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 6-SON (1x1) |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 2.9ns @ 5V, 50pF |