
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G08DCUR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 2CH 2-INP 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.3572
3.572
25
0.32718
8.1795
100
0.243485
24.3485
250
0.220666
55.1665
500
0.182609
91.3045
1000
0.136952
136.952
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.8ns @ 5V, 50pF |