
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G08IDCTRQ1
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 2CH 2-INP SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.7866
7.866
25
0.74708
18.677
100
0.61351
61.351
250
0.573534
143.3835
500
0.506844
253.422
1000
0.40014
400.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.8ns @ 5V, 50pF |