
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G125DCT3
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5377
5.377
25
0.5054
12.635
100
0.41249
41.249
250
0.383154
95.7885
500
0.326097
163.0485
1000
0.26088
260.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G125 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |