
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G126DCTR
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.61275
6.1275
25
0.57532
14.383
100
0.46949
46.949
250
0.436088
109.022
500
0.371127
185.5635
1000
0.296904
296.904
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G126 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |