
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G126DCUR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.4446
4.446
25
0.41534
10.3835
100
0.332215
33.2215
250
0.308484
77.121
500
0.261022
130.511
1000
0.201704
201.704
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G126 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |