
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G14DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 2CH 2-INP SOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.3325
3.325
25
0.29944
7.486
100
0.20691
20.691
250
0.174268
43.567
500
0.141588
70.794
1000
0.108918
108.918
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.4V |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Input Logic Level - High | 1.4V ~ 3.7V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.7ns @ 5V, 50pF |