SN74LVC2G14DCKT
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G14DCKT
Package:
SC-70-6
Description:
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN SC70-6
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 30177
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package Tape & Reel (TR)
Features Schmitt Trigger
Logic Type Inverter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Product Status Active
Number of Inputs 2
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Circuits 2
Base Product Number 74LVC2G14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Input Logic Level - Low 0.3V ~ 1.4V
Supplier Device Package SC-70-6
Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.7V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.7ns @ 5V, 50pF