SN74LVC2G14YEAR
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G14YEAR
Package:
6-DSBGA
Description:
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN 6DSBGA
Package Tape & Reel (TR)
Features Schmitt Trigger
Logic Type Inverter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFBGA, DSBGA
Product Status Obsolete
Number of Inputs 2
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Circuits 2
Base Product Number 74LVC2G14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Input Logic Level - Low 0.3V ~ 1.4V
Supplier Device Package 6-DSBGA
Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.7V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.7ns @ 5V, 50pF