
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G240DCUR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5225
5.225
25
0.48792
12.198
100
0.390165
39.0165
250
0.36233
90.5825
500
0.306584
153.292
1000
0.236911
236.911
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |