
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G241DCUR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.5149
5.149
25
0.48374
12.0935
100
0.394915
39.4915
250
0.366814
91.7035
500
0.312189
156.0945
1000
0.249755
249.755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G241 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |