
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G32DCTR
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE OR 2CH 2-INP SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.4959
4.959
25
0.46322
11.5805
100
0.3705
37.05
250
0.344052
86.013
500
0.291118
145.559
1000
0.22495
224.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G32 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.2ns @ 5V, 50pF |