SN74LVC2G32DCUR-P
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G32DCUR-P
Package:
8-VSSOP
Mfr Texas Instruments
Series 74LVC
Package Bulk
Features -
Logic Type OR Gate
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Product Status Active
Number of Inputs 2
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Circuits 2
Base Product Number 74LVC2G32
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Supplier Device Package 8-VSSOP
Input Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL 3.2ns @ 5V, 50pF