Home / Gates and Inverters / SN74LVC2G32QDCURQ1
SN74LVC2G32QDCURQ1
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G32QDCURQ1
Package:
8-VSSOP
Description:
IC GATE OR 2CH 2-INP 8VSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1520
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, 74LVC
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Logic Type OR Gate
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Product Status Active
Number of Inputs 2
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Circuits 2
Base Product Number 74LVC2G32
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Supplier Device Package 8-VSSOP
Input Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.7ns @ 5V, 50pF