SN74LVC2G32YEAR
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G32YEAR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-XFBGA, DSBGA
Batch:
Datasheet:
Description:
IC GATE OR 2CH 2-INP 8DSBGA
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series 74LVC
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Logic Type OR Gate
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-XFBGA, DSBGA
Product Status Obsolete
Number of Inputs 2
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Circuits 2
Base Product Number 74LVC2G32
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Supplier Device Package 8-XFBGA, DSBGA
Input Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL 3.2ns @ 5V, 50pF