
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G38DCTR
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND OD 2CH 2-INP SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.60895
6.0895
25
0.57228
14.307
100
0.46702
46.702
250
0.43377
108.4425
500
0.36917
184.585
1000
0.295346
295.346
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G38 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.9ns @ 5V, 50pF |