
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2G86DCTR
Manufacturer:
Package:
SM8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE XOR 2CH 2-INP SM8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.73055
7.3055
25
0.6859
17.1475
100
0.55993
55.993
250
0.520068
130.017
500
0.442624
221.312
1000
0.354103
354.103
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2G86 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Input Logic Level - High | 1.07V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.6ns @ 5V, 50pF |