
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2GU04DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 2CH 2-INP SC70-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2831
2.831
25
0.25954
6.4885
100
0.19304
19.304
250
0.174914
43.7285
500
0.144761
72.3805
1000
0.108576
108.576
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LVC2GU04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.41V ~ 1.38V |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Input Logic Level - High | 1.24V ~ 4.13V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.5ns @ 5V, 50pF |