
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC373AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Description:
IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.3433
13.433
25
1.26692
31.673
100
1.07958
107.958
250
1.013688
253.422
500
0.886977
443.4885
1000
0.73492
734.92
2500
0.684238
1710.595
5000
0.658901
3294.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Circuit | 8:8 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Base Product Number | 74LVC373 |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Delay Time - Propagation | 1.5ns |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |