
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC540ADBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.74005
7.4005
25
0.70262
17.5655
100
0.57722
57.722
250
0.539562
134.8905
500
0.476805
238.4025
1000
0.376428
376.428
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC540 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |