
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC541ADW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.7676
7.676
25
0.72846
18.2115
100
0.598405
59.8405
250
0.55936
139.84
500
0.494323
247.1615
1000
0.39025
390.25
2500
0.36424
910.6
5000
0.346028
1730.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |