
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC541APWRG4
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.798
0.798
10
0.71345
7.1345
25
0.67716
16.929
100
0.55613
55.613
250
0.51984
129.96
500
0.459401
229.7005
1000
0.362691
362.691
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |