
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC541AQDWRQ1
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.7524
7.524
25
0.71364
17.841
100
0.586245
58.6245
250
0.548036
137.009
500
0.48431
242.155
1000
0.382356
382.356
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |