
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC541ARGYR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (3.5x4.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.48925
4.8925
25
0.45942
11.4855
100
0.374965
37.4965
250
0.34827
87.0675
500
0.2964
148.2
1000
0.23712
237.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x4.5) |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |