
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC8T245PWR
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATION TXRX 5.5V 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.3775
13.775
25
1.29922
32.4805
100
1.10694
110.694
250
1.039376
259.844
500
0.909454
454.727
1000
0.75355
753.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |