
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC8T245QPWRQ1
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSLATION TXRX 5.5V 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.62545
16.2545
25
1.53368
38.342
100
1.30682
130.682
250
1.227096
306.774
500
1.073709
536.8545
1000
0.889646
889.646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |