SN74LVCH16240ADGG
Texas Instruments
Product No:
SN74LVCH16240ADGG
Package:
48-TSSOP
Mfr Texas Instruments
Series 74LVCH
Package Bulk
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Product Status Active
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Number of Elements 4
Base Product Number 74LVCH16240
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-TSSOP
Current - Output High, Low 24mA, 24mA