
Texas Instruments
Product No:
SN74LVCH8T245PW
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSLATION TXRX 5.5V 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4225
2.4225
10
2.17265
21.7265
25
2.0501
51.2525
100
1.74667
174.667
250
1.64008
410.02
500
1.43507
717.535
1000
1.189058
1189.058
2500
1.107054
2767.635
5000
1.066052
5330.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVCH |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVCH8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |