
Texas Instruments
Product No:
SN74LVCR162245DGGR
Manufacturer:
Package:
48-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.3319
13.319
25
1.26426
31.6065
100
1.038445
103.8445
250
0.970748
242.687
500
0.857888
428.944
1000
0.677274
677.274
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVCR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVCR162245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 8 |