SN74LVCZ240ADWR
Texas Instruments
Product No:
SN74LVCZ240ADWR
Package:
20-SOIC
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20SOIC
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series 74LVCZ
Package Tape & Reel (TR)
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Number of Elements 2
Base Product Number 74LVCZ240
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Current - Output High, Low 24mA, 24mA