
Texas Instruments
Product No:
SN74LVT244BDBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.8398
8.398
25
0.79686
19.9215
100
0.654455
65.4455
250
0.611762
152.9405
500
0.540626
270.313
1000
0.426816
426.816
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVT244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |