
Texas Instruments
Product No:
SN74LVT244BPWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.7638
7.638
25
0.72466
18.1165
100
0.595365
59.5365
250
0.556548
139.137
500
0.491834
245.917
1000
0.388284
388.284
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVT244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |