
Texas Instruments
Product No:
SN74LVTH162244DL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.432
2.432
10
2.18595
21.8595
25
2.06264
51.566
100
1.757215
175.7215
250
1.64996
412.49
500
1.443715
721.8575
1000
1.196221
1196.221
2500
1.113723
2784.3075
5000
1.072474
5362.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVTH |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LVTH162244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 4 |