
Texas Instruments
Product No:
SN74LVTH241PWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.7562
7.562
25
0.71782
17.9455
100
0.589475
58.9475
250
0.551038
137.7595
500
0.48697
243.485
1000
0.384446
384.446
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVTH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LVTH241 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |